
На 5 април, когато светата Църква отбелязва празника Вход Господен в Йерусалим, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи Златоустова света Литургия в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“. В съслужение с него бяха председателят на църковното настоятелство на храма ставрофорен иконом Стефан Николов, иконом Йордан Найденов – секретар на Варненска и Великопреславска света митрополия, иконом Ивалин Славов, свещеник Любомир Георгиев и дякон Георги Нейчев. Службата беше украсена от мъжкия църковен хор на храма. Преди светата Литургия да започне Архиереят пострига за четец, певец и свещоносец Антони. На богослужението присъстваха много миряни.

От „Осана“, през „Разпни Го“ до славното Христово Възкресение
Филателна изложба, озаглавена „Евангелският разказ за последните дни от земния живот на Господ Иисус Христос през погледа на филателията“, е подредена в митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“. Изложбата беше открита в навечерието на Страстната седмица с благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Посетителите могат да разгледат около 140 пощенски марки от 33 държави, сред които Сърбия, Южна Корея, Кипър, Бразилия, Етиопия, Гана, Гаяна, Аджман, Фуджейра.
Изложбата е посветена на Възкресение Христово и обхваща периода от Лазаровден до Великден. Разположена е в западната част на храма, в която приключи реставрацията на стенописи. Марките и текстът до тях ни запознават със събитията, случили се във всеки един ден от Страстната седмица. Описана е историята за боядисването на великденските яйца, както и улица в Йерусалим с името „Via Dolorosa“ („Скръбен път“ или „Пътят на болката“), откъдето е започнал последният път на Христос към Голгота. Сред марките можем да видим и пресъздадени евангелските събития Възкресяването на четиридневния Лазар и Вход Господен в Йерусалим.

На 1 април 2026г. в София Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан присъства на представянето на книгата „Свещеници, бийте камбаните! Неврокопски митрополит Натанаил – живот и слово“. На събитието присъстваше Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, както и официални лица, духовници и миряни.
В словото си по време на събитието митрополит Йоан каза, че първото му докосване до личността на митрополит Натанаил се е случило през 1991г. с постъпването в Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, а самата му среща с митрополит Натанаил се е осъществила чрез приснопаметния блаженопочинал архимандрит Назарий (Терзиев).

На Петата Неделя на Великия пост, когато светата Църква чества преп. Мария Египетска Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи Василиевата света Литургия в шуменския храм „Свети Три Светители“. В съслужение с Негово Високопреосвещенство бяха ставрофорен иконом Красимир Капитанов, който е председател на църковното настоятелство на храма, иконом Иван Еленов и дякон Георги Нейчев. По време на богослужението Архиереят пострига двама нови четци, певци и свещоносци. Песнопенията на светата Литургия бяха изпълнени от сборна група от клиросни певци с диригент псалт Тодор Тодоров и от хора при шуменския храм.
Петата Неделя на Великия пост е последният неделен ден на св. Четиридесетница. Днес отдаваме почит на св. Мария Египетска. В житието на преподобната можем да прочетем за нейния живот, особени изпитания и изкушения, на които е била подложена, но тя издържа благодарение на голямата си духовна сила и воля, като така се превръща в пример за всеки християнин.

Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави малкото повечерие в петъчния ден на петата седмица от Великия пост, когато се изчита целият акатист към Пресвета Богородица.
Молитвеното последование беше отслужено пред мозаечната икона на Божията Майка „Геро́нтиса“ в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“. В съслужение с Архиерея беше храмовото духовенство с председател на църковното настоятелство при велелепния катедрален храм ставрофорен иконом Стефан Николов, както и свещеници от града. Сборна група от клиросни певци под диригентството на псалт Тодор Тодоров украси песенно последованието.