На 23 май – в навечерието на Деня на Българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан присъства на откриването на новоизграден паметник на светите равноапостолни братя Кирил и Методий в град Аксаково. Тържественото откриване започна с фолклорно изпълнение на деца, а след това паметникът беше открит от кмета на града инж. Атанас Стоилов и областният управител на Варна г-н Марио Смърков. На откриването присъстваха и председателят на Общински съвет – Аксаково г-жа Светлана Добрева, както и други официални гости и граждани.

Прочети още...

 На 21 май – когато отбелязваме Възнесение Господне и паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи празничната света Литургия в храм „Св. Св. Константин и Елена“, с. Осмар, Шуменска духовна околия. В съслужение с Архиерея бяха иконом Пламен Марчев – председател на църковното настоятелство на храма, свещеник Красимир Павлов, протодякон Александър Нешев и дякон Георги Нейчев. Песенно службата беше украсена от сборна група клиросни певци с диригент псалт Тодор Тодоров. Сред присъстващите в храма беше г-жа Надя Димитрова – кмет на кметство Осмар. След службата митрополит Йоан отслужи водосвет за здраве и благослови благодарствения дар, който беше раздаден на жителите на селото по случай храмовия празник.

Прочети още...

 Делегациите на Поместните православни църкви, които взеха участие в тържествата по повод избора и интронизацията на Грузинския католикос-патриарх Шио III, бяха приети от предстоятеля на древната Грузинска църква в приемния салон на Патриаршията в Тбилиси.

 По време на срещата Негово Светейшество патриарх Шио III изрази още веднъж благодарност за братската любов и радост, които делегатите на Поместните църкви са засвидетелствали към него и към Грузинската патриаршия със своето присъствие и молитвено участие в тържествата. Патриарх Шио III изрази своята надежда и молитва да бъдат засилени братските връзки между Поместните църкви, да има мир, разбирателство и братска любов. Той благодари и за молитвената подкрепа от страна на Поместните църкви след кончината на Грузинския патриарх Илия II, както и за подкрепата при избора на новия католикос-патриарх.

Прочети още...

 По решение на Светия Синод, в периода 16 – 19 май българска църковна делегация посети Тбилиси, Грузия, където взе участие в съборното богослужение по повод избора и интронизацията на новоизбрания Грузински католикос-патриарх Шио III. Делегацията бе в състав: Техни Високопреосвещенства Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Врачанският митрополит Григорий и Негово Преосвещенство Драговитийският епископ Василий – игумен на Троянската света обител с придружаващи ги лица.

 Негово Светейшество и Блаженство католикос-патриархът на Грузинската православна църква Шио III бе избран за предстоятел на древната Църква на 11 май в катедралния храм „Св. Троица“ в Тбилиси. Интронизацията му на патриаршеския трон се състоя на 12 май. Патриарх Шио III е 142-рият предстоятел на Грузинската православна църква.

Прочети още...

 С благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан на 17 май – 6 Неделя след Пасха – на Слепия беше обновен храм „Св. Йоан Рилски“ в село Радко Димитриево, Шуменска духовна околия. Чинът на обновяване на храма чрез полагане на свети антиминс с вградена в него частица от мощите на мъченик се извърши от протойерей Венцислав Георгиев. В съслужение с него бяха свещеници, сред които председателят на църковното настоятелство на храма свещеник Валентин Станчев, ставрофорен иконом Андрей Стефанов. Богослужението беше украсено от сборна група клиросни певци с диригент псалт Тодор Тодоров.

Прочети още...

         

 

Нагоре