С благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан на 29 октомври, когато се изпълват 110 г. от рождението на блаженопочиналия Български патриарх и Софийски митрополит †Максим (1914 – 2012), в морската столица се състоя свещеническа конференция. Паметният ден беше допълнен от ръкоположението на г-н Георги Нейчев в първата степен на свещенството – дяконската.

 Денят започна с Божествена света Литургия в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“, която беше възглавена от Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан. С него съслужиха архиерейските наместници на Шуменска, Търговищка, Добричка и Провадийска духовна околия, както и председателите на варненските храмове.

 Следвайки чина на хиротония на дякон, пристъпващият към Тайнството Ръкоположение (Свещенство) застана пред иконата на Господ Иисус Христос с покрита с кърпа глава.

Ръкоположението е тайнство, при което чрез епископско ръковъзлагане на главата на правилно избран кандидат и чрез измолване благодатта на Свети Дух над него последният се въвежда в една от трите степени на свещенството: дяконска, презвитерска и епископска. Тайнството Ръкоположение има божествен произход. То се извършва от самото начало на Църквата. Господ Иисус Христос е избрал и поставил за апостоли своите ученици. Апостолите са ръкополагали дякони (Деян. 6:6), презвитери (Деян. 14:23) и епископи (1 Тим. 4:14). Чрез това тайнство ръкоположените стават служители на Христа, разпоредници на Божиите тайни, посредници между Бога и човеците и обладатели на власт в св. Църква.[1]

 Практиката, народът да казва „достойн“ при обличането на отделните одежди, е засвидетелствана от св. Симеон Солунски. Древните извори говорят за възглас на народа „достойн“ преди ръкоположението и при интронизацията или при заемането на местослужението си, когато архиереят казвал: „Благословен Бог (името) стана дякон на светата (името) църква в името на Отца и Сина, и Святаго Духа“.[2]

 Митрополит Йоан представи желаещия да се посвети на служба Богу пред множеството духовници и християни, изпълнили варненската катедрала.

 По време на светата Литургия прозвучаха заупокойни прошения за приснопаметния Български патриарх и Софийски митрополит Максим.

 Негово Високопреосвещенство произнесе слово, в което отбеляза, че светата Църква пази жива паметта за покойните първойерарси, йерарси, свещенослужители, църковнослужители и за всички православни християни.

 „Затова и свети апостол Павел в своето последно, четиринадесето послание – до Евреите – казва: „Помнете вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие, и, като имате пред очи свършека на техния живот, подражавайте на вярата им“ (Евр. 13:7). Ние, до голяма степен, всички сме ръкоположени по времето на патриаршеското служение на патриарх Максим, което започна на 4 юли 1971 г. и завърши на 6 ноември 2012 г.“ – изтъкна митрополит Йоан, благодарейки Богу за възможността да бъде до приснопаметния първойерарх.

 Архиереят допълни, че Негово Светейшество патриарх Максим е бил свързан с Троянската света обител „Успение Богородично“ и чудотворния образ на Божията Майка „Троеручица“, което е имало важно значение в неговия живот.

 Цялото слово на Негово Високопреосвещенство вижте на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/537903612319565.

 Веднага след светата Литургия се проведе свещеническа конференция, по време на която бяха обсъдени важни въпроси за епархията.

 Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720321568520/.


[1] Протопр. Благой Чифлянов. Православна литургика. Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 2008, с. 269.

[2] Пак там, с. 272.

Изготви: Георги Великов

         

 

Нагоре