Канцеларията на Варненска и Великопреславска митрополия, както и лично Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан известяват обществото, че в интернет пространството за пореден път се разпространяват постове с видео, с което чрез изкуствен интелект е изградена лъжовна реклама за лекарствен продукт с образа на митрополит Йоан.
Негово Високопреосвещенство категорично заявява и апелира, че не е рекламирал каквито и да е лекарствени продукти и не е използвал името на авторитетни лекари в реклами.
Призоваваме обществото да не се доверява на подобен тип продукти, които могат да навредят сериозно на здравето ви!
Архиереят е предприел мерки за сезиране на отговорните държавни органи по случая.
Множество жители и гости на морската столица се събраха на Никулден във варненския храм, посветен на свети Николай Чудотворец, архиепископ Мирликийски – закрилник и покровител на Военноморските сили на Република България и на всички плаващи по море.
Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави празничната света Литургия и последвалия малко по-късно молебен по време на военния ритуал, провел се пред благолепния храм.
През настоящата година се навършват 91 години от рождението на Негово Високопреподобие архимандрит Назарий (Никола) Стойков (Терзиев) – дългогодишен игумен на Кокалянската света обител “Св. архангел Михаил” край София. Той е роден на 27 ноември 1933 г. в гр. Несебър.
Началното и средното си образование завършва в родния си град. От 1953 г. до 1959 г. работи като картографски служител в Хартиогеоприборна фабрика в гр. София. Още през 1959 г. пребивава за кратко в Рилската св. обител, но реално на 13 април 1960 г. постъпва като послушник в Рилския манастир. Постриган е за монах на 9 юни 1960 г. от Стобийския епископ Варлаам – игумен на светата обител. Негов духовен старец става архимандрит Евлогий – брат на манастира, известен със своя искрен духовен живот. Послушанието, което изпълнява монах Назарий, е да бъде ключар в Рилския манастир.
На 23 ноември, когато Православната църква чества паметта на свети княз Александър Невски, Митрополитската катедрала в морската столица чества своя втори храмов празник. Северният престол на благолепната катедрала е посветен на благоверния княз, а южният – на свети Николай Мирликийски Чудотворец.
Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан взе молитвено участие в празничното богослужение, песенно украсено от сборна група от клиросни певци под диригентството на Тодор Тодоров. Светата Литургия отслужи иконом Ивалин Славов в съслужение с дякон Благой Иванов и дякон Георги Нейчев.
Богородичният празник, честван на 21 ноември и посветен на въвеждането на Божията Майка в Йерусалимския храм, събра множество християни въпреки делничния ден. С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът "Въведение Богородично" в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж; според първоначалния замисъл – ден за християнизиране, за общение с Христа и Църквата Му. Денят бил неучебен и започвал със св. Литургия, на която учениците се причастявали.[1]
Празничната богослужба в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ възглави Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. С него служи храмовото духовенство с председател иконом Стефан Николов.